Php Laravel Yorum ve Oylama Sistemi

thumbnail

İyi günler bu yazımda sizlere kısaca yorum yapma ve puanlama sistemi nasıl olur onu anlatacağım.Bu yazımda Php programlama dilinin Laravel framework’ünü kullandım.Laravel ile ilgili detaylara girmiyorum onu başka yazılarımda anlatabilirim.

Laravel framework MVC programlama mantığında Php yazılımları yapmaya ve kendine has özellikleri ile çok sevdiğim bir frameworktür.Bu örneği uygulayabilmek için bilgisayarınızda composer ve Laravel yüklü olmalıdır.İsterseniz salt Php ile de örneği uygulayabilirsiniz.

Laravel Kurulumu

Mysql’de ‘yorumlar’ adında bir tablo oluşturalım.Tabloda created_at ve updated_at kolonlarını Laravel standart olarak istiyor.Eğer istemezseniz silip model içinde $timestamp=false yapabilirsiniz.

Daha sonra Laravel projemizde Yorum modeli oluşturuyoruz.

YorumModel.php

Daha sonra ise routes/web.php içine yönlendirmelerimizi ekliyoruz.

yorum.blade.php

Yönlendirmeleri eklendikten sonra ise controller dosyası içinde metodlarımızı oluşturuyoruz.

getYorum fonksiyonunda sayfamızı çağırdık,postYorum sayfasında ise yorumumuzu ekledim.Blade dosyası içinde görünümlerizi ayarladık ve yorumların ortalaması için hesaplama yaptım.

Sonuç olarak yorum sistemi yapmış bulunduk.Kullanıcı işlemli bir web sitesiniz varsa ve kullanıcı yorum ve oylama yapmanı gerekirse işinize yarayacak bir örnek olacaktır.

Özetlemek gerekirse yorumlar tablosuna yorum ve yıldız sayısını ekledim.Daha sonra eklediğimiz yıldız sayısını ve ortalamasını aldım.Daha sonra ise hangi yıldızdan kaç tane verilmiş onu döngü içine alarak yazdırdım.

Yukarı Çık
×
Whatsapp
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ?
Powered by
%d blogcu bunu beğendi: