Php Get-Post İstekleri

thumbnail

İyi günler bugün Php‘de Get ve Post isteklerine bakacağız.Bu istekler sayfamıza istek göndermek kullanılır.İstenilerse o sayfaya veya başka bir sayfaya istek atmak için kullanılır.Get ve Post isteklerinin birbirinden farkı Get isteğinde gönderdiğiniz bilgiler url kısmında görülür fakat Post isteğinde görünmez.

Mesela Google’da arama yaptığımız zaman url kısmında aradığımız kelimenin yazdığını görürüz.

https://www.google.com.tr/search?q=fatih+demira%C4%9F&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&dcr=0&ei=0GR3Wr-mG8S9sQHSz6L4BQ

Bu bağlantıda görüldüğü gibi aradığımız şey url kısmında görülüyor.Yani get işlemi ile gönderilmiş bir istek olduğunu anlıyoruz.

Şimdi örnek bir form oluşturup get ve post istekleri ile bulunduğumuz sayfaya yollayalım.

post

Bir form örneği yaptık ve formun gönderme metodu olarak postu seçtik.Post seçtiğimiz için url kısmında bişey görünmedi fakat isteğimiz ulaştı ve ekrana yazdırıldı.

Şimdi de aynı örneği get metodu ile yapıp sonucu görelim.

 

get

Url kısmında input etiketimizde yazılan değerimiz geldi.Burda dikkat edilmesi gereken nokta gönderdiğimiz değerin name özelliği ile aldığımız değerin aynı olması gerekir.Yoksa değerleri alamayız.

<input type=”text” name=”isim” />

Etiketinde ki name özelliği isim ise ;

$isim=$_GET[‘isim’];

Post metodu Get metoduna göre güvenlidir.Çünkü bilgileri gönderirken bir yerde görünmez.Ayrıca Get metodunda gönderebileceğimiz değerler sınırlıdır.Metodları kullanmadan önce ne için kullanmamız gerektiğini düşünmemiz gerekir.Örneğin bir şifre gönderecekseniz bu şifrenin bir yerde görünmemesi gerekir.Bu yüzden değerleri gönderirken Post isteği ile göndermemiz gerekir.

 

Yukarı Git
×
Whatsapp
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim ?
Powered by
%d blogcu bunu beğendi: